Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Sport Hangar CZ s.r.o. Menu
  • Výprodej únor

Jak správně vybrat lyžařské boty?

 

Flex index

Pro výběr správných lyžařských bot je nutné si nejprve zodpovědět základní otázku a tou je, jaký jsem lyžař. Od úrovně vašich lyžařských schopností se odvíjí první hledisko výběru lyžařských bot - Flex index, neboli tvrdost boty. Ta se pohybuje mezi 35 a 170 a ztělesňuje tvrdost materiálu lyžařské boty. Čím je číslo vyšší, tím je bota tvrdší a zabezpečuje tek rychlejší a přesnější přenos energie z lyžařovy nohy skrz boty na lyži. Takže čím sportovnější styl jízdy, tím je lepší tvrdší bota. Flex index číslo ale nemá u všech značek stejnou hodnotu. Bota se stejným flex indexem tak může mít u různých značek různou tvrdost. Z toho důvodu má tato hodnota spíše orientační význam

 

začátečník

Začátečník by měl zvolit spíše měkčí boty, které nekladou takový odpor a jsou pohodlnější. Především však lyžař začátečník nevyužije potenciál tvrdších bot.

Muž: 60-90
Žena: 50-70
Junior: 30-40

 

pokročilý lyžař

Pokročilý lyžař může volit boty s tvrdším skeletem, které poskytnou větší oporu při razantnější jízdě. Tvrdší boty mají u většiny výrobců lepší celkovou výbavu jako např. tvarovatelnost vnitřní botičky a vnějšího skeletu či nastavitelnost tvrdosti a úhlu komínu.

Muž: 100-110
Žena: 80-90
Junior: 50-60

 

sportovní lyžař

Sportovní lyžař potřebuje tvrdou botu, díky které bude mít potřebnou oporu. Tvrdší skelet také zabezpečí přesný a rychlý přenos síly na lyži a zrychlí jejich reakci. U této kategorie bot výrobci dodávají ty nejlepší vnitřní botičky, díky kterým budou vaše nohy v teple i pohodlí po celý den.

Muž: 120-130
Žena: 100-110
Junior: 70-80

 

závodní lyžař

Závodní lyžař používá lyžařské boty, které jsou pro obyčejného lyžaře téměř nepoužitelné. Pomineme-li jejich extrémní tvrdost, je třeba zmínit jejich rozměry, především jejich šířka je totiž velmi malá. Dále mají poměrně nepohodlnou vnitřní botičku, která je podřízena přesnosti a rychlosti přenosu povelů z nohou do lyží. Závodní lyžařské boty jsou zkrátka závodní náčiní, které je od začátku do konce podřízeno nejvyššímu výkonu, bez ohledu na pohodlí.

Muž: 140-180
Žena: 120-180
Junior: 80-130

 

Volba délky a šířky boty

Dalším, neméně důležitým kritériem je velikost boty. U lyžařských bot je stěžejní délka chodidla a šířka chodidla. U délky se udává tzv. mondo point který znázorňuje délku chodidla v cm nebo mm. Co se týče délky lyžařské boty, pak je třeba říci, že je potřeba vybírat lyžařskou botu ve velikosti, kterou ve skutečnosti máte. Tedy ne o centimetr, nebo dokonce o dva větší než je skutečná velikost. Musíte třeba počítat s tím, že se vnitřní botička během několika dní vyšlápne a bota se zvětší. Pokud byste tedy koupili větší botu, vaše noha se v lyžáce začne po vyšlápnutí hýbat a vy tak ztratíte kontrolu nad lyží. Délku chodidla tedy měřte přesně a nepřipočítávejte k ní ani tlustou ponožku. Moderní lyžáky mají natolik zateplenou vnitřní botičku, že stačí jedny tenké lyžařské ponožky. Tato kritéria platí jak u začátečníka, tak u sportovního lyžaře.

Měření chodidla se provádí večer, protože jsou chodidla po celodenní zátěži vždy trochu větší a silnější než ráno. Měření délky chodidla provádějte tak, že na podlahu ke zdi položíte list papíru, postavíte se na něj nohou kolmo ke zdi s patou proti zdi. Důležité je přitom zatížit chodidlo plnou vahou. Nakreslete čáru těsně před palcem a pomocí pravítka změřte vzdálenost mezi stěnou a čarou, kterou jste zakreslili, abyste zjistili svou velikost. Tento postup opakujte i s druhým chodidlem, abyste vyloučili rozdíly v délce obou chodidel. Abyste zamezili otlakům, zvolte vždy největší naměřenou hodnotu.
 

Další míra, která je u lyžařských bot udávána, je šířka chodidla. Ta se pohybuje od 92-106mm a je udávána u délky 26,5cm. Pro každý další centimetr se zvětšuje o 1,5mm. Šířka chodidla se měří v nejširším místě chodidla. Stejně jako u délky je potřeba měření provádět večer a vzít si na pomoc papír, na který zakreslíte šířku chodidla v nejširší části a tento rozměr si poté pravítkem změříte.

 

Prohlédněte si kompletní nabídku lyžařských bot!

 

Máte stále dotazy? 

Neváhejte a volejte nebo pište! Uděláme vše pro to, abychom zkrátili vzdálenost mezi vámi a těmi nejlepšími botami pro vás!

Jak jsme na tom se sněhem Data nám poskytuje Holidayinfo.cz

  • Pec pod Sněžkou: ❄ 70 cm -4 °C
  • ŠM - Svatý Petr: ❄ 45 cm -5 °C
  • ŠM - Medvědín: ❄ 40 cm -7 °C
  • Klínovec: ❄ 35 cm -4 °C
  • Harrachov: ❄ 30 cm -3 °C
  • Červenohorské sedlo: ❄ 20 cm -5 °C