Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Sport Hangar CZ s.r.o. Menu
  • Prodejna funguje pouze jako výdejní místo. 
    Rádi Vám vydáme objednávky z našeho eshopu v době od 9.00 do 19.00
    Běžný nákup na prodejně není možný.
    Využijte akce na dopravu zdarma pro doručení zásilek Vám domů.

Jak správně vybrat lyžařské boty?

 

Flex index

Pro výběr správných lyžařských bot je nutné si nejprve zodpovědět základní otázku a tou je, jaký jsem lyžař. Od úrovně vašich lyžařských schopností se odvíjí první hledisko výběru lyžařských bot - Flex index, neboli tvrdost boty. Ta se pohybuje mezi 35 a 170 a ztělesňuje tvrdost materiálu lyžařské boty. Čím je číslo vyšší, tím je bota tvrdší a zabezpečuje tek rychlejší a přesnější přenos energie z lyžařovy nohy skrz boty na lyži. Takže čím sportovnější styl jízdy, tím je lepší tvrdší bota. Flex index číslo ale nemá u všech značek stejnou hodnotu. Bota se stejným flex indexem tak může mít u různých značek různou tvrdost. Z toho důvodu má tato hodnota spíše orientační význam

 

začátečník

Začátečník by měl zvolit spíše měkčí boty, které nekladou takový odpor a jsou pohodlnější. Především však lyžař začátečník nevyužije potenciál tvrdších bot.

Muž: 60-90
Žena: 50-70
Junior: 30-40

 

pokročilý lyžař

Pokročilý lyžař může volit boty s tvrdším skeletem, které poskytnou větší oporu při razantnější jízdě. Tvrdší boty mají u většiny výrobců lepší celkovou výbavu jako např. tvarovatelnost vnitřní botičky a vnějšího skeletu či nastavitelnost tvrdosti a úhlu komínu.

Muž: 100-110
Žena: 80-90
Junior: 50-60

 

sportovní lyžař

Sportovní lyžař potřebuje tvrdou botu, díky které bude mít potřebnou oporu. Tvrdší skelet také zabezpečí přesný a rychlý přenos síly na lyži a zrychlí jejich reakci. U této kategorie bot výrobci dodávají ty nejlepší vnitřní botičky, díky kterým budou vaše nohy v teple i pohodlí po celý den.

Muž: 120-130
Žena: 100-110
Junior: 70-80

 

závodní lyžař

Závodní lyžař používá lyžařské boty, které jsou pro obyčejného lyžaře téměř nepoužitelné. Pomineme-li jejich extrémní tvrdost, je třeba zmínit jejich rozměry, především jejich šířka je totiž velmi malá. Dále mají poměrně nepohodlnou vnitřní botičku, která je podřízena přesnosti a rychlosti přenosu povelů z nohou do lyží. Závodní lyžařské boty jsou zkrátka závodní náčiní, které je od začátku do konce podřízeno nejvyššímu výkonu, bez ohledu na pohodlí.

Muž: 140-180
Žena: 120-180
Junior: 80-130

 

Volba délky a šířky boty

Dalším, neméně důležitým kritériem je velikost boty. U lyžařských bot je stěžejní délka chodidla a šířka chodidla. U délky se udává tzv. mondo point který znázorňuje délku chodidla v cm nebo mm. Co se týče délky lyžařské boty, pak je třeba říci, že je potřeba vybírat lyžařskou botu ve velikosti, kterou ve skutečnosti máte. Tedy ne o centimetr, nebo dokonce o dva větší než je skutečná velikost. Musíte třeba počítat s tím, že se vnitřní botička během několika dní vyšlápne a bota se zvětší. Pokud byste tedy koupili větší botu, vaše noha se v lyžáce začne po vyšlápnutí hýbat a vy tak ztratíte kontrolu nad lyží. Délku chodidla tedy měřte přesně a nepřipočítávejte k ní ani tlustou ponožku. Moderní lyžáky mají natolik zateplenou vnitřní botičku, že stačí jedny tenké lyžařské ponožky. Tato kritéria platí jak u začátečníka, tak u sportovního lyžaře.

Další míra, která je u lyžařských bot udávána, je šířka chodidla. Ta se pohybuje od 92-106mm a je udávána u délky 26,5cm. Pro každý další centimetr se zvětšuje o 1,5mm. Co se týče měření těchto rozměrů, pak délka chodidla se měří od nejdelšího prstu nohy po patu. Šířka se měří v nejširším místě chodidla.

 

Pro kompletní nabídku bot pokračujte tudy!

 

Máte stále dotazy? 

Neváhejte a volejte nebo pište! Uděláme vše pro to, abychom zkrátili vzdálenost mezi vámi a těmi nejlepšími botami pro vás!