Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Gerberos s.r.o. Menu

Jak správně vybrat lyžařské boty?

 

Flex index

Pro výběr správných lyžařských bot je nutné si nejprve zodpovědět základní otázku a tou je, jaký jsem lyžař. Od úrovně vašich lyžařských schopností se odvíjí první hledisko výběru lyžařských bot - Flex index, neboli tvrdost boty. Ta se pohybuje mezi 35 a 170 a ztělesňuje tvrdost materiálu lyžařské boty. Čím je číslo vyšší, tím je bota tvrdší a zabezpečuje tek rychlejší a přesnější přenos energie z lyžařovy nohy skrz boty na lyži. Takže čím sportovnější styl jízdy, tím je lepší tvrdší bota. Flex index číslo ale nemá u všech značek stejnou hodnotu. Bota se stejným flex indexem tak může mít u různých značek různou tvrdost. Z toho důvodu má tato hodnota spíše orientační význam

 

začátečník

Začátečník by měl zvolit spíše měkčí boty, které nekladou takový odpor a jsou pohodlnější. Především však lyžař začátečník nevyužije potenciál tvrdších bot.

Muž: 60-90
Žena: 50-70
Junior: 30-40

 

pokročilý lyžař

Pokročilý lyžař může volit boty s tvrdším skeletem, které poskytnou větší oporu při razantnější jízdě. Tvrdší boty mají u většiny výrobců lepší celkovou výbavu jako např. tvarovatelnost vnitřní botičky a vnějšího skeletu či nastavitelnost tvrdosti a úhlu komínu.

Muž: 100-110
Žena: 80-90
Junior: 50-60

 

sportovní lyžař

Sportovní lyžař potřebuje tvrdou botu, díky které bude mít potřebnou oporu. Tvrdší skelet také zabezpečí přesný a rychlý přenos síly na lyži a zrychlí jejich reakci. U této kategorie bot výrobci dodávají ty nejlepší vnitřní botičky, díky kterým budou vaše nohy v teple i pohodlí po celý den.

Muž: 120-130
Žena: 100-110
Junior: 70-80

 

závodní lyžař

Závodní lyžař používá lyžařské boty, které jsou pro obyčejného lyžaře téměř nepoužitelné. Pomineme-li jejich extrémní tvrdost, je třeba zmínit jejich rozměry, především jejich šířka je totiž velmi malá. Dále mají poměrně nepohodlnou vnitřní botičku, která je podřízena přesnosti a rychlosti přenosu povelů z nohou do lyží. Závodní lyžařské boty jsou zkrátka závodní náčiní, které je od začátku do konce podřízeno nejvyššímu výkonu, bez ohledu na pohodlí.

Muž: 140-180
Žena: 120-180
Junior: 80-130

 

Volba délky a šířky boty

Dalším, neméně důležitým kritériem je velikost boty. U lyžařských bot je stěžejní délka chodidla a šířka chodidla. U délky se udává tzv. mondo point který znázorňuje délku chodidla v cm nebo mm. Co se týče délky lyžařské boty, pak je třeba říci, že je potřeba vybírat lyžařskou botu ve velikosti, kterou ve skutečnosti máte. Tedy ne o centimetr, nebo dokonce o dva větší než je skutečná velikost. Musíte třeba počítat s tím, že se vnitřní botička během několika dní vyšlápne a bota se zvětší. Pokud byste tedy koupili větší botu, vaše noha se v lyžáce začne po vyšlápnutí hýbat a vy tak ztratíte kontrolu nad lyží. Délku chodidla tedy měřte přesně a nepřipočítávejte k ní ani tlustou ponožku. Moderní lyžáky mají natolik zateplenou vnitřní botičku, že stačí jedny tenké lyžařské ponožky. Tato kritéria platí jak u začátečníka, tak u sportovního lyžaře.

Měření chodidla se provádí večer, protože jsou chodidla po celodenní zátěži vždy trochu větší a silnější než ráno. Měření délky chodidla provádějte tak, že na podlahu ke zdi položíte list papíru, postavíte se na něj nohou kolmo ke zdi s patou proti zdi. Důležité je přitom zatížit chodidlo plnou vahou. Nakreslete čáru těsně před palcem a pomocí pravítka změřte vzdálenost mezi stěnou a čarou, kterou jste zakreslili, abyste zjistili svou velikost. Tento postup opakujte i s druhým chodidlem, abyste vyloučili rozdíly v délce obou chodidel. Abyste zamezili otlakům, zvolte vždy největší naměřenou hodnotu.
 

Další míra, která je u lyžařských bot udávána, je šířka chodidla. Ta se pohybuje od 92-106mm a je udávána u délky 26,5cm. Pro každý další centimetr se zvětšuje o 1,5mm. Šířka chodidla se měří v nejširším místě chodidla. Stejně jako u délky je potřeba měření provádět večer a vzít si na pomoc papír, na který zakreslíte šířku chodidla v nejširší části a tento rozměr si poté pravítkem změříte.

 

Prohlédněte si kompletní nabídku lyžařských bot!

 

Máte stále dotazy? 

Neváhejte a volejte nebo pište! Uděláme vše pro to, abychom zkrátili vzdálenost mezi vámi a těmi nejlepšími botami pro vás!