Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Gerberos s.r.o. Menu

SkiGuru 5 kroků pro vaše nové lyže.

Sháníte Sjezdové lyže nebo Běžky?

1 Kdo bude lyžovat?

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. S lyžemi je to stejné, proto se dělí do kategorií podle toho, kdo na nich jezdí... Dětské lyže jsou určeny pro naše nejmenší (do výšky 120cm), juniorské lyže jsou pro odrostlejší děti, ženy mají svoje speciální lyže a pro zbytek populace jsou lyže unisex.

2 Jak dobře umím lyžovat?

Nepodceňujte se a nepřeceňujte se! Každý asi přibližně ví, jak umí lyžovat a podle toho by si měl vybrat pro sebe vhodnou lyži. Lyže lze rozdělit do skupin podle zdatnosti jezdce. Základním kritériem pro výběr lyže je její tvrdost. Pokud jste začátečník, doporučujeme měkčí lyže, které nejsou tak náročné na techniku jízdy. Jestliže umíte lyžovat dobře a jste pokročilý lyžař, jsou pro Vás vhodné tvrdší lyže. Dá se zjednodušeně říci, že čím lepší lyžař, tím tvrdší lyže by měl mít.

3 Kde budu lyžovat?

Každý má rád to svoje. Lyžovat se dá ledaskde, ale téměř vždy je to zážitek! Většina lyžařů vyhledává jízdu na sjezdovce, čím je sjezdovka lépe upravená tím lépe. Někomu ke spokojenosti stačí celodenní lyžování na sjezdovce, pro něj jsou lyže určené na sjezdovku. Jiný si rád zpestří lyžování občasným výletem mimo sjezdovku do volného terénu, ten už ocení lyže z kategorie sjezdovka-volný terén. Pak tady máme čím dál početnější skupinu lyžařů, co sjezdovku berou jen jako transportní cestu do svého freeridového ráje, pro ně jsou určeny lyže pro volný terén. A nesmíme zapomenout na mladé a neklidné co dělají ve snowparcích triky, jim jsou určené lyže z kategorie snowpark. Protože všichni ve finále jezdí na sněhu, jednotlivé kategorie se mohou prolínat a tím pádem existují různé kombinace.

4 Jakou typ lyže nebo styl jízdy preferuju?

Pokud lyžujete převážně na upravené sjezdovce a jste vyznavačem sportovní jízdy, milující jízdu po hraně, jsou pro Vás vhodné lyže typu slalomka nebo obřačka, které jsou velmi agilní a perfektně drží na hraně. Pro celodenní pohodlné lyžování na sjezdovce, zpestřené občasnou zastávkou v bufetu, je vhodné zvolit lyže z kategorie all-round, které díky měkčí konstrukci a větší ploše lépe zvládají nerovnosti a snáz odpouští chyby. Jestliže ze sjezdovky občas vyrazíte okusit nadýchanost prašanu do volného terénu, tak jsou pro Vás vhodné lyže z kategorie all-mountain, které dobře jezdí na sjezdovce a i v terénu je na ně spolehnutí. Pro absolutní zastánce jízdy ve volném terénu, jsou určené lyže z kategorie freeride. Lyžaři v parku, milující skoky, raily atd. ocení lyže z kategorie freestyle. Pro ty, které již sjezdové lyžování tolik nebaví a chtějí se vydat do míst v horách, kam žádné vleky nevedou, jsou skialpy.
Samostatnou kategorií jsou krátké a zábávné bigfooty. Pro vyznavače radikálního carvingu - ultimativní jízdě po hraně, jsou určené lyže z kategorie funcarving.

5 Jakou zvolit délku lyže?

Zde zadejte svojí pravdivou výšku. Výsledná délka lyže závisí na zvoleném typu lyže.