Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Gerberos s.r.o. Menu

Jak vybrat běžecké lyže

 

Při výběru běžeckých lyží je třeba zohlednit mnoho aspektů a osobních preferencí. Je nutné si odpovědět na několik otázek. Ty otázky zní: Jaký preferuji běžecký styl? Jsem spíše sportovní běžkař nebo rekreační? Kde budu lyžovat? Jaká je správná délka běžek? Chci hladkou odrazovou komoru, šupiny nebo skin? Pokud znáte odpovědi na tyto otázky, pak máte téměř vyhráno.

Jaký preferuji běžecký styl?

Nejprve je třeba si říci, jaký běžecký styl budete preferovat. Pokud holdujete bruslení, potom je třeba zvolit kategorii skate, ale v případě, že trávíte většinu svého času ve stopě, pak vybírejte mezi běžkami na klasiku. Pro ty, kteří nemají vyjasněny své preference je tu kategorie kombi, které zvládají na základní úrovni oba tyto styly.

 

Kde budu běžkovat?

Zde je třeba si říci, zda raději zůstáváte v bezpečí zajeté stopy, nebo zda vás láká zavítat i mimo běžecké tratě a vyjet do hlubokého sněhu, daleko od ostatních běžkařů. Pokud vám vyhovují upravené tratě, pak hledejte běžky pro upravené tratě. Do divočiny ale berte spíš běžky typu backcountry.

 

Jaký zvolit typ skluznice?

Už máte zvolenou běžku? Výborně. Teď je potřeba vybrat typ skluznice. Zde je třeba si položit otázku, zda máte chuť a schopnosti běžky správně namazat. Pokud je odpověď ano, pak zvolte běžky hladkou skluznicí.

V případě, že zrovna nechcete trávit čas mazáním běžek, máte na výběr ze dvou variant. První jsou běžky s tzv. šupinami. To jsou běžky, které mají v odrazové komoře speciálně upravenou skluznici. Do skluznice jsou v tomto prostoru vyryté šupiny, které zabezpečují odraz a stoupání do kopce. Výhodou tohoto řešení je, že není třeba odrazovou plochu jakkoliv dále opravovat. Nevýhoda je, že šupiny dřou o sníh a zejména při sjezdech brzdí, takže se musíte odrážet i při jízdě z kopce.

Nakonec je zde možnost pořídit běžky s tzv. skinem. Běžky s využívající tuto variantu mají v odrazové ploše pruh mohéru, což je látka, která pomáhá při odrazu a stoupání. Na rozdíl od šupin mohér nepřekáží při sjezdu a nedře.

Jakou zvolit délku běžek?

Volba správné délky běžek je především podmíněna váhou běžkaře. Vzhledem k tomu, že každá běžka je jinak tvrdá, je u každé běžky uvedena příslušná váha, pro kterou je určena. Samozřejmě je třeba přihlédnout i k výšce běžkaře. U výšky platí, že na klasiku by délka neměla přesáhnout 20cm nad výšku postavy. Pro skate běžky je ideální když je délka běžek maximálně do výšky postavy.

 

Prohlédněte si kompletní nabídku běžek!

 

Máte stále dotazy? 

Neváhejte a volejte nebo pište! Uděláme vše pro to, abychom zkrátili vzdálenost mezi vámi a těmi nejlepšími botami pro vás!