Jak vybrat lyže?
- Jak dobře umím lyžovat?
- Kde budu lyžovat?
- Jakou zvolit délku?
- Beru lyžování jako sport nebo jako rekreaci?
- Jaky mám zvolit radius?
- Jak moc mi záleží na barvě a designu?
- Je nějaký rozdíl mezi dámskými a unisex modely?
- Na jaké parametry se mám při výběru lyží zaměřit?
- Kategorie lyží
Při výběru správného modelu lyží je potřeba si položit pár důležitých otázek, které pomohou určit správnou kategorii, úroveň i parametry vašich ideálních lyží.
Jak dobře umím lyžovat?
První a zároveň nejdůležitější otázkou, kterou si lyžař musí při výběru lyží položit. Podle úrovně lyžařské zdatnosti se totiž odvíjí několik dalších důležitých parametrů sjezdových lyží. Rozlišujeme 4 základní lyžařské úrovně. Jsou to začátečník, pokročilý lyžař, sportovní lyžař a závodní lyžař.
Začátečník: lyžař, který se sjezdovým lyžováním teprve začíná, případně lyžuje sporadicky a na lyžích spíš hledá potřebnou jistotu. Pro takového lyžaře jsou určeny lyže s většinou kompozitovým jádrem a jsou celkově měkčí. Díky tomu jsou snadno ovladatelné a nekladou začínajícímu lyžaři větší odpor. To výrazně usnadňuje započetí a vedení oblouku. Do vysokých rychlostí se na nich ale raději nepouštějte, protože hrozí nestabilita. Prostě pomalu a v klidu.
Pokročilý lyžař: lyžař, který lyžuje delší dobu a ovládá lyže na úrovni, která mu dovolí sjet sjezdovky všech úrovní. Tento lyžař však nemá žádné vyšší ambice a spíš než bleskovou jízdu preferuje pohodový sjezd. Pro pokročilé lyžaře doporučujeme lyže s dřevěným jádrem, tedy tvrdší. Díky tomu lyže podrží na tvrdším podkladu a nerozhodí je ani střední rychlosti. Zároveň však příliš nekladou odpor, takže jejich ovládání nevyžaduje vynaložení příliš velké síly.
Sportovní lyžař: lyžař, jehož doménou je razantní a rychlá jízda. Tento sportovec má zároveň chuť neustále posouvat své limity a pořád se zlepšovat. Sjezdové lyžování tak nevnímá jako prostou rekreaci, ale jako sport. Pro takového lyžaře jsou nejvhodnější tvrdé sportovní lyže, u nichž je dřevěné jádro obohaceno o další materiál, většinou titanal, který výrazně zvyšuje jejich tvrdost. Díky tomu jsou lyže stabilní při vysokých rychlostech a drží na tvrdém podkladu. Ovládání těchto lyží ale vyžaduje značnou dávku síly, dynamiky a technické zdatnosti.
Závodní lyžař: lyžař, jenž má osobní zkušeností se závodním lyžováním. Tento typ lyžaře vyžaduje od svých lyží naprostou přesnost a enormní tvrdost. Lyže určené závodním lyžařům jsou velmi tvrdé a náročné na ovládání, rekreační sportovec by se nich zkrátka hodně trápil. Pokud je však závodník zvládne ovládnout, nabízejí nekonečnou dávku adrenalinu. Ta je taky zaplacena odpovídající fyzickou námahou.
Kde budu lyžovat?
Další důležitou otázkou, kterou je nutné si položit při výběru lyží, je, v jakém terénu hodláte lyžovat. Každý terén i jeho úprava totiž vyžaduje jiné lyže.
Upravená sjezdovka: pokud plánujete lyžovat výhradně na upravených sjezdovkách a vrcholem blaha je pro vás čerstvě urolbovaný manšestr, pak se zaměřte na lyže typu slalomka, obřačka, allround nebo allmountain. Lyže těchto kategorii se sice liší svým profilem, všechny jsou ale jako doma na upravených sjezdovkách.
Volný terén: Urolbovaný sníh a vyznačená sjezdovka vám nic neříká? Pak volte lyže do volného terénu. Tyto lyže se nazývají freeride a poradí si i se zdoláním neupravených svahů zasněženým hlubokým sněhem.
Snowpark: V případě, že je vyšším domovem snowpark a mnohem lépe než na sjezdovce, se cítíte ve vzduchu nebo na railu, pak není zbytí a musíte zvolit lyže typu freestyle.
Jakou zvolit délku?
Jaká je správná délka lyží? To je odvěká otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Ideální délka lyží závisí na zdatnosti lyžaře, typu lyže nebo osobních preferencích lyžaře. Obecně ale platí, že ideální délka lyží pro začátečníka a pokročilého lyžaře (tedy obvyklé rekreační sjezdaře) je mezi výškou brady a nosu. Kratší lyže jsou lépe ovladatelné, ale méně stabilní při vyšších rychlostech. Delší lyže jsou oproti tomu stabilnější při vyšších rychlostech, ale hůře ovladatelné.
Beru lyžování jako sport nebo jako rekreaci?
Pokud jste rekreační lyžař, který bere lyžování jako odpočinek, tak byste se měli zaměřit při výběru na měkčí lyže (kompozitové jádro), které nejsou náročné na techniku a fyzickou zdatnost lyžaře. Jestliže vnímáte lyžování jako sport a chcete se zlepšovat, tak potřebujete lyži která Vám to umožní. Lyže musí být tvrdší (většinou dřevěné, popř. vyztužené titanalem apod.).
Jaký mám zvolit radius?
V minulosti byl rádius velmi diskutované téma. V současné době se rozmezí radiusu u komerčních lyží pohybuje v rozmezí 10 m – 20 m. Lyže s kratším radiusem do 13 m (slalomky) jsou velmi „živé" a jsou určeny hlavně pro krátký oblouk. Lyže s radiusem 13 m – 16 m jsou vhodné pro většinu lyžařů – lyže lépe drží směr při přímé jízdě (na rozdíl od slalomek), ale zároveň je dostatečně ovladatelná. Lyže s radiusem nad 16 m jsou velmi klidné při přímé jízdě a vyhovuje jim delší oblouk. Vše záleží na Vaší technice jízdy - pokud umíte jezdit po hraně rozdíl v radiusu poznáte okamžitě. Naopak když jezdíte smýkáním, rozdíl v radiusu není tak zřejmý.
Jak moc mi záleží na barvě a designu?
S designem a barvou je to stejné jako se vším ostatním. Barva a design hraje při výběru jednu z hlavních rolí. Pokud se Vám designově nebo barevně líbí určitý model lyží, bude se Vám na nich jezdit určitě lépe než na lyžích, které se Vám vůbec nelíbí. U něžného pohlaví a u dětí to platí dvojnásob.
Je nějaký rozdíl mezi dámskými a unisex modely?
Současné dámské modely jsou upravené tak, aby vyhovovaly zástupkyním něžného pohlaví.
Hlavní rozdíly:
- Design a barvy
- Změkčené a odlehčené jádro
- Nižší hmotnost
- Širší špička pro jednoduší zahájení oblouku
- Vázání je posunuto dopředu – těžiště je také posunuto – lyže se lépe ovládají
Kategorie lyží
Jak se ve všech těch názvech vyznat? Uvádíme zde nejčastější pojmy, se kterými se můžete setkat:
Slalomky
Jsou sportovní lyže, jejichž doménou jsou krátké carvingové oblouky. Jsou úzké pod vázáním (65 – 70mm), díky čemuž jsou velmi rychlé v přehranění, ale na druhou stranu nestabilní v měkkém a rozbitém sněhu. Tyto lyže mají malý rádius (10 – 13m) a vybírají se většinou v kratších délkách. Slalomky jsou většinou poměrně tvrdé, a proto se hodí pro sportovní a zavodní lyžaře. Potenciál těchto lyží se plně projeví na rovné upravené sjezdovce při rychlé a dynamické jízdě
Obřačky
Jsou sportovní lyže, které jsou určeny pro střední a dlouhé oblouky ve vysokých rychlostech. Obřačky jsou úzké pod vázáním (65 – 70mm), díky čemuž jsou velmi rychlé v přehranění, ale na druhou stranu nestabilní v měkkém a rozbitém sněhu. Tato lyže vyžaduje širokou a rovnou liduprázdnou sjezdovku. Tyto lyže mají velký rádius (16 – 35m), z tohoto důvodu nejsou tolik ovladatelné. Na druhou stranu však mají perfektní vlastnosti ve vysokých rychlostech a středních a dlouhých obloucích. Obřačky jsou tvrdé lyže pro velmi dobré lyžaře a proto jsou vhodné pro sportovní a zavodní lyžaře.
All-round
Tuto kategorii lyží lze považovat za nejuniverzálnější kategorii určenou na upravené tratě. Díky širšímu středu pod vázáním (oproti slalomkám a obřačkám), jsou tyto lyže stabilnější, pohodlnější a hlavně univerzálnější. Větší šířka allroundů (68 – 75mm) si už dokáže poradit i s rozbitou sjezdovkou. Jejich rádius se pohybuje mezi 12 a 16m, díky čemuž jsou ideální pro střední oblouk a zároveň použitelné pro oblouk krátký. Tato lyže se vyrábějí takřka pro všechny druhy lyžařů, od začátečníků, přes pokročilé lyžaře až po sportovní lyžaře. Hledáte-li univerzální lyži na upravenou sjezdovku, pak je kategorie allround tou pravou volbou.
All-mountain
Tyto lyže zvládají jak upravenou a rovnou sjezdovku, tak rozbitou a nerovnou odpolední sjezdovku. Allmountain lyže mají pod vázáním šířku 75 až 90mm, což zjišťuje stabilitu při jízdě v nerovném terénu a notnou dávku průchodnosti navátým či mokrým sněhem. Tato větší šířka však způsobuje, že přehranění lyže je pomalejší než u užších typů lyží. Allmountainy se vyrábějí takřka pro všechny druhy lyžařů, od začátečníků, přes pokročilé lyžaře až po sportovní lyžaře. Allmountain lyže uspokojí i lyžaře, kteří mají ambice občas zavítat mimo upravenou sjezdovku.
Freeride
Jsou lyže jejich specifickým prvkem je jejich větší šířka pod vázáním, která se pohybuje 90 do 140 mm. Díky větší šířce lyží a tím pádem i jejich větší ploše lyže nesou lyžaře nad sněhem a umožňují tak lyžovat v hlubokém sněhu nebo kdekoliv mimo sjezdovky. Tato lyže jsou specifickým náčiním určeným opravdovým specialistům, pro které neexistují limity v podobě urolbovaných a značených sjezdovek.
Freestyle
Jsou lyže určené primárně do snowparku. Mají širší základnu (75 – 100mm), která zajišťuje stabilitu při dopadech. Skoky a zábradlí, tam jsou doma lyže kategorie Freestyle. Mají robustní a odolnou konstrukci, díky čemuž vydrží horší zacházení. Dále mají zvednutou patku, což umožňuje odjíždět triky na switch, tedy pozadu. Freestyle lyže jsou sice primárně vyrobeny pro nekonečnou škálu triků, ale zvládají i jízdu na sjezdovce či mimo ni.
Co je Rocker?
Technologii Rocker vynalezl Shane McConkey. Vlajkovou lodí Rockeru je značka K2, která nabízí více druhů Rockeru.
Normální lyže má klasické prohnutí (camber) – oba kontaktní body jsou na koncích lyže, opak k prohnutí je vzpruh (reverse camber) – lyže má pouze jeden kontaktní bod. Rocker je vlastně kombinací camberu a reverse camberu. Kontaktní body jsou posunuty blíže ke středu lyže a špička popř. i patka je zvednutá. Lyže lépe plave v prašanu, ale na tvrdém povrchu díky camberu taky dobře drží. Lyže má kratší kontaktní hranu na tvrdém povrchu a je tím pádem ovladatelnější.
Freestyle
Lyže, které se používají především pro jízdu ve snowparku. Mají velice pevnou konstrukci, aby zvládaly tvrdé dopady a odolné hrany pro railování a jibbování. Design freestyle lyží je často velice zajímavý. Za zmínku určitě stojí technologie Skate Deck od Line. Jak název napovídá jádro lyže je podobné skateboardové desce a vyznačuje se velkou odolností, ale přitom si zachovává pružnost.
Bigfooty, kraťasy
Velmi krátké lyže, které se dají využít, jak k výuce carvingu, tak pro „vyblbnutí" na sjezdovce. Obecně jsou známé pod názvem „BIGFOOT" nebo „Kraťasy". Opět se různé modely mezi sebou liší materiálem, který je použit v jádře, a taky systémem vázání.
Dětské
Pokud chcete, aby se vaše dítě naučilo rychle a dobře lyžovat, je velmi důležité vybrat odpovídající lyže. Určitě vybírejte lyže s dítětem, samo si vybere svůj oblíbený design (medvídky, pejsky, …). Většina lyží v této kategorii nemá žádné složitější konstrukční prvky a lyže jako taková by měla být velmi lehká s umožněním měkkého ohybu. Délka lyže by rozhodně neměla odpovídat výšce dítěte, ideálem jsou lyže až o 20 cm kratší, neboť poměrně dost usnadňují učení.
Juniorské
Juniorské lyže se už v mnohém neodlišují od klasických lyží pro dospěláky. Krom začátečnických a lyží pro pokročilé obsahuje tato skupina i lyže pro malé závodníky. Konstrukce bývá zpravidla o něco pokročilejší, velmi často se na trhu objevuje dřevěné jádro s mnoha výztužemi. Lyže by stejně jako u předchozích kategorií nikdy neměla přerůst výšku dítěte, ale pokud tomu lyžařské schopnosti odpovídají, není problém zakoupit takové, které se od výšky liší jen o pouhých pár centimetrů. Jako příklad lze například uvést lyžaře, jehož výška je 140 cm. Správná lyže pro takové dítě by se měla pohybovat okolo 130 cm, ale pokud sáhnete po kratší, určitě neuděláte chybu.
Při výběru správné lyžařské výbavy rozhodně nenechávejte své dítě doma, neboť i ono by se nákupu mělo zúčastnit!
Na jaké parametry se mám při výběru lyží zaměřit?
1. Šířka
Užší lyže jsou lepší na sjezdovku (rychlejší přehranění), širší lyže je vhodnější do terénu (větší plocha – lyže se neboří)
2. Délka
Kratší lyže mají menší rádius, jsou živější a ovládají se snadněji. Delší lyže, mají větší rádius, jsou klidnější a mají větší plochu - výhoda v terénu.
Doporučená délka k postavě | Radius | Šířka středu lyže v mm | |
Slalomka | -20 cm až -10 cm | do 13 m | 66 - 70 |
Obřačka | -10 cm až +5 cm | nad 16m | 66 - 70 |
All-round | -15cm až -10 cm | 12 - 16 m | 68 - 75 |
All-mountain | -10 cm až -5 cm | 14 - 17 m | 75 - 90 |
Freeride | -5 cm až + 5 cm | nad 15 m | 90 - 130 |
Freestyle | -20 cm až -5 cm | nad 14 m | 80 - 90 |
Juniorské | -20 cm až -10 cm | do 13 m | 60 - 75 |
Dětské | -20 cm | do 10 m | 60 - 70 |
3. Rádius
Lyže s kratším radiusem jsou více točivé, jednodušeji se ovládají, ale nedrží směr při přímé jízdě. Lyže s delším jsou přesným opakem: drží směr při přímé jízdě, jsou méně točivé a klidné při dlouhých obloucích.
4. Tvrdost lyže
- Je dána materiálem jádra.
- Měkčí lyže mají kompozitové jádro.
- Tvrdší lyže mají jádro dřevěné, které často bývá zesíleno titanalem.
Stále váháte?
Je to pro vás "španělská vesnice"? Nezoufejte, jsme tu pro vás!
- na prodejně
- na telefonu +420 241 408 426
- a nebo zkuste online průvodce